10 mitów o alkoholu

Mit 1: Alkoholikiem nie może być ktoś bardzo młody.

Fakt: Można uzależnić się od alkoholu bardzo wcześnie. Nawet dzieci mogą być uzależnione od alkoholu.

Mit 2: Alkoholizm to codzienne picie alkoholu

Fakt: Alkoholizm nie oznacza picia alkoholu codziennie. Oczywiście może tak być. Często jednak alkoholicy wpadają w ciąg alkoholowy, potem pojawia się okres abstynencji, by następnie powrócić do picia.

Mit 3: Ludzie sympatyczni nie mogą być alkoholikami.

Fakt: Wielu alkoholików to przemili ludzie. Alkoholizm i osobowość człowieka nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Mit 4: Ona nie może być alkoholiczką, bo nigdy nie widziałem jej pijącej.

Fakt: Alkoholicy, a jeszcze częściej alkoholiczki, potrafią utrzymać swój nałóg w tajemnicy przez długie lata.

Mit 5: Ktoś kto pije tylko piwo, nie może być alkoholikiem.

Fakt: Alkohol to alkohol. Nie ważne czy pijemy piwo, wino, czy wódkę, upijamy się zawartym w danym trunku alkoholem.

Mit 6: Nie może być alkoholikiem ktoś, kto pije wyłącznie po pracy.

Fakt: Wielu alkoholików potrafi pić tylko wieczorami i w czasie weekendów.

Mit 7: Osoba inteligentna nie może zostać alkoholikiem.

Fakt: Nie ma żadnego związku między alkoholizmem a poziomem inteligencji.

Mit 8: Alkoholizm się dziedziczy

Fakt: Alkoholizm nie jest dziedziczny. Można odziedziczyć jedynie skłonności do uzależnienia. Jeśli czyiś rodzice są alkoholikami to jedynie sygnał, że warto rozważyć większą ostrożność.

Mit 9: Alkoholicy to ludzie z marginesu społecznego

Fakt: Alkoholikiem można zostać bez względu na wiek, pochodzenie, to z jakiej się jest klasy czy warstwy społecznej. Zaledwie kilka procent alkoholików to ludzie z marginesu społecznego.

Mit 10: Alkoholicy zawsze piją sami

Fakt: Istnieją alkoholicy, którzy wpadają w weekendowe ciągi picia razem ze swoim towarzystwem. Ekstrawertyczny alkoholik bez trudu znajdzie towarzyszy do picia.


Leksykon wiedzy

Halucynoza alkoholowa ostra

Halucynoza alkoholowa ostra podobnie jak delirium występuje po zakończeniu kilkumiesięcznego – kilkuletniego ciągu picia. Jest ona 2 co do częstości występowania psychozą alkoholową. Objawami jej są halucynacje słuchowe. Pacjent ma duży poziom lęku. Pojawiają się zachowania agresywne i autoagresywne. Stan halucynozy wymaga pilnego leczenia i hospitalizacji.

Więcej

Marskość wątroby

Przyczyny marskości wątroby są bardzo różnorodne i mogą współistnieć u danego pacjenta. W świecie zachodnim najbardziej powszechnymi przyczynami są przewlekłe nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Niezależnie od przyczyn, zwłóknienie często poprzedzone jest zapaleniem lub stłuszczeniem wątroby.

Więcej

Zespół drugiego dnia

Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi zespołowi dnia drugiego (kacowi) są ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, apatia, trudności z koncentracją, problemy ze snem, osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych (drgawki, zaburzenia równowagi), przygnębienie i rozdrażnienie. U wielu osób cierpiących na kaca występuje wstręt przed wypiciem lub wąchaniem alkoholu.

Więcej