Czym jest odtrucie alkoholowe?

Najważniejszą informacją, jaka powinna pojawić się w kontekście odtrucia alkoholowego jest to, że nie jest ono wystarczającą formą leczenia alkoholizmu. Odtrucie ma za zadanie złagodzenie dolegliwości związanych z zatruciem alkoholowym. Schemat takiego zatrucia przedstawia się następująco: w zaawansowanym stadium uzależnienia organizm domaga się coraz większej ilości alkoholu. Kiedy spada jego poziom we krwi, pojawiają się fizyczne i psychiczne dolegliwości, takie jak stany lękowe, kłopoty ze snem, objawy przypominające grypę, drgawki, znaczące obniżenie nastroju, z depresją włącznie. Dla zneutralizowania tego stanu, chory ponownie sięga po alkohol. Tak tworzy się pijacki ciąg, którego uzależniony nie jest w stanie samodzielnie przerwać. Może on trwać przez wiele dni, a nawet miesięcy. Nadużywanie alkoholu wytwarza w organizmie toksyny - wątroba podczas procesów metabolicznych próbuje je usunąć. Wraz z nimi wypłukiwane są także substancje odżywcze. Uzależniony często nie ma apetytu, pojawiają się torsje, co dodatkowo osłabia chorego. Tak wyjałowiony organizm źle przyjmuje kolejne dawki alkoholu, pojawia się groźba uszkodzenia istotnych organów, zwłaszcza wątroby. Domowe sposoby odtrucia są na tym etapie nieskuteczne. Fachowa pomoc lekarza jest niezbędna w momencie, gdy alkohol uniemożliwia codzienne normalne funkcjonowanie.

Głównym przeciwwskazaniem do odtrucia jest stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Wówczas podejmuje się w pierwszej kolejności działania mające na celu ratowanie życia. Aby rozpocząć zabieg odtruwania, chory musi wyrazić zgodę na jego przeprowadzenie. W przypadku odmowy leczenia, lekarz poprzestaje na udzieleniu porad dotyczących dalszego postępowania.

Kiedy pacjent wyraża zgodę na rozpoczęcie niezbędnych procedur, lekarz przystępuje do działania. Początkowo ocenia stan ogólny uzależnionego. Pozwala to na ustalenie schorzeń pacjenta, ewentualnych przeciwwskazań i dobrania kolejnych procedur medycznych. Na tej podstawie ustala odpowiednie i dostosowane do indywidualnych potrzeb płyny infuzyjne. Kroplówka pomaga oczyścić krwiobieg ze szkodliwych substancji. Podawane w niej leki mają także na celu zlikwidowanie dolegliwości związanych z piciem oraz regenerację organizmu. Wyrównane zostają zaburzenia gospodarki wodno - elektrolitowej. Następuje znaczna poprawa samopoczucia uzależnionego, zazwyczaj udaje mu się spokojnie zasnąć.

Ostatnim krokiem jest porada lekarza dotycząca dalszego postępowania i ewentualnego leczenia.

Farmakologiczne odtrucie alkoholowe jest działaniem doraźnym i w żadnym przypadku nie jest wystarczające do zerwania z nałogiem. Po podjęciu decyzji o leczeniu uzależnienia, należy skonsultować się z odpowiednia do tego celu instytucją.


Leksykon wiedzy

Paranoja alkoholowa

Paranoja alkoholowa rozwija się u osób w nieco mniej rozwiniętym stadium uzależnienia od alkoholu, zwykle po czterdziestce. Najczęściej chory mąż oskarża swoją żonę o zdradę i "znajduje" na to różne "dowody". Partnerka lub domniemany kochanek stają się niejednokrotnie ofiarami czynów agresywnych.

Więcej

Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki

Zarówno ostre i przewlekłe zapalenie trzustki to stany chorobowe bezpośrednio związane z alkoholem. Ostre zapalenie trzustki w co najmniej w 50 procentach jest spowodowane przewlekłym nadużywaniem alkoholu, natomiast przewlekłe zapalenie trzustki aż w 60-85%. Najczęstsze objawy, jakie mogą dać sygnał, iż trzustka pracuje nieprawidłowo to między innymi: silny ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, zaburzenia świadomości.

Więcej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens. W trakcie choroby dołączają się luki pamięciowe i zaburzenia neurologiczne (zaburzenia chodu, oczopląs, czasem cechy otępienia). Chorzy niejednokrotnie konfabulują, nie występują za to objawy charakterystyczne dla otępienia.

Więcej