Implantacja Disulfiramu (Esperal)

Disulfiram od lat jest popularnym lekiem odwykowym w alkoholizmie. Jest on używany do leczenia awersyjnego (uczulającego) – powoduje nagromadzenie w organizmie aldehydu octowego – produktu ubocznego powstającego w wyniku metabolizmu alkoholu etylowego. Już po 5 -15 minutach od spożycia alkoholu następuje reakcja uczuleniowa.

Disulfiram powoduje u osoby, która spożyła alkohol objawy, takie jak: zaczerwienienie twarzy, uczucie duszności i rozpierania w klatce piersiowej, przyspieszenie akcji serca, pocenie się, ból i zawroty głowy, nudności, uczucie niepokoju oraz lęk przed umieraniem.

Lek może być podany jedynie przez lekarza po uwzględnieniu ewentualnych przeciwskazań i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Disulfiram wszczepia się podpowięziowo (przy znieczuleniu miejscowym) rozmieszczając gwiaździście 8 do 10 tabletek, zależnie od wagi pacjenta. Jego skuteczność utrzymuje się przez około 12 miesięcy. Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest wyrażenie na niego zgody przez pacjenta, który ma świadomość konsekwencji, jakie następują w wyniku stosowania leku.

Przeciwskazania do stosowania leku:

Ostrożności wymaga także podawanie leku pacjentowi cierpiącemu na choroby wątroby, zaburzenia czynności nerek, cukrzycę lub padaczkę. Przed zabiegiem należy też zgłosić wszelkie przyjmowane lekarstwa, ponieważ mogą osłabić działanie Disulfiramu, bądź wchodzić z nim w interakcje.


Leksykon wiedzy

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, w skrócie AZA to stan chorobowy, który występuje przeciętnie od 12 do 24 h po zakończeniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu. Chorzy z AZA wymagają detoxu alkoholowego– przede wszystkim podaży płynów i elektrolitów, czasem niezbędne jest podanie środków uspokajająco-nasennych.

Więcej

Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki

Zarówno ostre i przewlekłe zapalenie trzustki to stany chorobowe bezpośrednio związane z alkoholem. Ostre zapalenie trzustki w co najmniej w 50 procentach jest spowodowane przewlekłym nadużywaniem alkoholu, natomiast przewlekłe zapalenie trzustki aż w 60-85%. Najczęstsze objawy, jakie mogą dać sygnał, iż trzustka pracuje nieprawidłowo to między innymi: silny ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, zaburzenia świadomości.

Więcej

Zespół drugiego dnia

Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi zespołowi dnia drugiego (kacowi) są ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, apatia, trudności z koncentracją, problemy ze snem, osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych (drgawki, zaburzenia równowagi), przygnębienie i rozdrażnienie. U wielu osób cierpiących na kaca występuje wstręt przed wypiciem lub wąchaniem alkoholu.

Więcej