Leksykon wiedzy
Choroba alkoholowa, nazywana też alkoholizmem polega na zbyt częstym spożywaniu alkoholu oraz na utracie kontroli ilości jego spożywania. Szacuje się, że na chorobę alkoholową choruje około 20% osób nadużywających alkoholu. W wyniku choroby alkoholowej alkoholik ponosi liczne straty, na przykład chorując i tracąc zdrowie lub życie. Nadużywanie alkoholu prowadzi do licznych chorób pojawiających się w trakcie ciągu alkoholowego, tuż po jego zakończeniu, a także w wyniku nadużywania alkoholu rozpatrywanego jako proces. W tym opracowaniu, które nazwaliśmy leksykonem wiedzy, zawarliśmy najpowszechniejsze schorzenia związane z nadużywaniem alkoholu i chorobą alkoholową.
Alkoholowy Zespół Abstynencyjny
Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, w skrócie AZA to stan chorobowy, który występuje przeciętnie od 12 do 24 h po zakończeniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu. Chorzy z AZA wymagają detoxu alkoholowego– przede wszystkim podaży płynów i elektrolitów, czasem niezbędne jest podanie środków uspokajająco-nasennych.
Krwawienie z żylaków przełyku
Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z poszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Nierzadko jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Około 30% krwotoków jest śmiertelnych. Śmierć chorego następuje zarówno z powodu utraty krwi, jak i na skutek śpiączki wątrobowej.
Halucynoza alkoholowa ostra
Halucynoza alkoholowa ostra podobnie jak delirium występuje po zakończeniu kilkumiesięcznego – kilkuletniego ciągu picia. Jest ona 2 co do częstości występowania psychozą alkoholową. Objawami jej są halucynacje słuchowe. Pacjent ma duży poziom lęku. Pojawiają się zachowania agresywne i autoagresywne. Stan halucynozy wymaga pilnego leczenia i hospitalizacji.
Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki
Zarówno ostre i przewlekłe zapalenie trzustki to stany chorobowe bezpośrednio związane z alkoholem. Ostre zapalenie trzustki w co najmniej w 50 procentach jest spowodowane przewlekłym nadużywaniem alkoholu, natomiast przewlekłe zapalenie trzustki aż w 60-85%. Najczęstsze objawy, jakie mogą dać sygnał, iż trzustka pracuje nieprawidłowo to między innymi: silny ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, zaburzenia świadomości.
Majaczenie alkoholowe
Majaczenie alkoholowe to stan zagrożenia życia, wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Tradycyjnie pacjenci z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych. Majaczenie alkoholowe cechuje się wyjątkowo dużą śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u pacjentów bez innych obciążeń.
Upojenie alkoholowe
Upojenie alkoholowe (ebrietas simplex), które definiuje się także jako upicie zwykłe, przede wszystkim można poznać po zmianach zachowania (agresywność, euforia, smutek, labilność emocjonalna) oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej (bełkotliwa mowa, brak koordynacji ruchowej), co stanowi naturalną reakcję organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego na alkohol etylowy.
Zespół drugiego dnia
Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi zespołowi dnia drugiego (kacowi) są ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, apatia, trudności z koncentracją, problemy ze snem, osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych (drgawki, zaburzenia równowagi), przygnębienie i rozdrażnienie. U wielu osób cierpiących na kaca występuje wstręt przed wypiciem lub wąchaniem alkoholu.
Zapalenie błony śluzowej żołądka
Zapalenie błony śluzowej żołądka, a właściwie zapalenie żołądka (gastritis), ze względu na rzadko występujące ograniczenie stanu zapalnego jedynie do błony śluzowej, to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Alkohol w stężeniu > 5% wywołuje podrażnienie śluzówki żołądka, co objawia się nudnościami, wymiotami i bólem nadbrzusza.
Zespół Korsakowa
Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens. W trakcie choroby dołączają się luki pamięciowe i zaburzenia neurologiczne (zaburzenia chodu, oczopląs, czasem cechy otępienia). Chorzy niejednokrotnie konfabulują, nie występują za to objawy charakterystyczne dla otępienia.
Marskość wątroby
Przyczyny marskości wątroby są bardzo różnorodne i mogą współistnieć u danego pacjenta. W świecie zachodnim najbardziej powszechnymi przyczynami są przewlekłe nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Niezależnie od przyczyn, zwłóknienie często poprzedzone jest zapaleniem lub stłuszczeniem wątroby.
Paranoja alkoholowa
Paranoja alkoholowa rozwija się u osób w nieco mniej rozwiniętym stadium uzależnienia od alkoholu, zwykle po czterdziestce. Najczęściej chory mąż oskarża swoją żonę o zdradę i "znajduje" na to różne "dowody". Partnerka lub domniemany kochanek stają się niejednokrotnie ofiarami czynów agresywnych.