Majaczenie alkoholowe

Majaczenie alkoholowe (delirium tremens, majaczenie drżenne, biała gorączka) to stan zagrożenia życia, wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Tradycyjnie pacjenci z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych.

Delirium pojawia się w ciągu 48-72 godzin od rezygnacji z alkoholu po kilkumiesięcznym – kilkuletnim ciągu spożywania alkoholu. Symptomy obejmują te opisane przy AZA oraz zaburzenia świadomości i bardzo silnie wyrażony lęk oraz doznania psychotyczne (omamy i urojenia).

Dość często zdarza się, że delirium towarzyszą inne choroby np.: zapalenie płuc, niewydolność serca, cukrzyca, krwawienie z żylaków przełyku, marskość wątroby. Delirium cechuje się wyjątkowo dużą śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u pacjentów bez innych obciążeń.

Wstecz


Leksykon wiedzy

Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki

Zarówno ostre i przewlekłe zapalenie trzustki to stany chorobowe bezpośrednio związane z alkoholem. Ostre zapalenie trzustki w co najmniej w 50 procentach jest spowodowane przewlekłym nadużywaniem alkoholu, natomiast przewlekłe zapalenie trzustki aż w 60-85%. Najczęstsze objawy, jakie mogą dać sygnał, iż trzustka pracuje nieprawidłowo to między innymi: silny ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, zaburzenia świadomości.

Więcej

Paranoja alkoholowa

Paranoja alkoholowa rozwija się u osób w nieco mniej rozwiniętym stadium uzależnienia od alkoholu, zwykle po czterdziestce. Najczęściej chory mąż oskarża swoją żonę o zdradę i „znajduje” na to różne „dowody”. Partnerka lub domniemany kochanek stają się niejednokrotnie ofiarami czynów agresywnych.

Więcej

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, w skrócie AZA to stan chorobowy, który występuje przeciętnie od 12 do 24h po zakończeniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu. Chorzy z AZA wymagają detoxu alkoholowego - przede wszystkim podaży płynów i elektrolitów, czasem niezbędne jest podanie środków uspokajająco-nasennych.

Więcej