Mapa strony
-
strona główna
- 10 mitów o alkoholu
- Alkoholizm - choroba, która wyniszcza
- Czym jest odtrucie alkoholowe
- Objawy uzależnienia od alkoholu
- Nikt nie rodzi się alkoholikiem, czyli słów kilka o osobowości uzależnieniowej
- Wspomagacze silnej woli - czyli alkoholizm a farmakologia
- To nie tak, jak myślisz, czyli Zespół Otella
- Samotność w związku, czyli o współuzależnieniu
- Kiedy pije kobieta
- Polityka plików Cookies
- informacje
- oferta
- kontakt
Leksykon wiedzy
Zespół Korsakowa
Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens. W trakcie choroby dołączają się luki pamięciowe i zaburzenia neurologiczne (zaburzenia chodu, oczopląs, czasem cechy otępienia). Chorzy niejednokrotnie konfabulują, nie występują za to objawy charakterystyczne dla otępienia.
Marskość wątroby
Przyczyny marskości wątroby są bardzo różnorodne i mogą współistnieć u danego pacjenta. W świecie zachodnim najbardziej powszechnymi przyczynami są przewlekłe nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Niezależnie od przyczyn, zwłóknienie często poprzedzone jest zapaleniem lub stłuszczeniem wątroby.
Alkoholowy Zespół Abstynencyjny
Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, w skrócie AZA to stan chorobowy, który występuje przeciętnie od 12 do 24 h po zakończeniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu. Chorzy z AZA wymagają detoxu alkoholowego– przede wszystkim podaży płynów i elektrolitów, czasem niezbędne jest podanie środków uspokajająco-nasennych.