Objawy uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą rozwijającą się często latami. Zazwyczaj rozwija się niepozornie: od imprez towarzyskich zakrapianych alkoholem. Oczywiście jest to zaledwie pierwszy etap i u większości osób nie prowadzi on do uzależnienia. U tych, którzy zaczynają mieć z nim problem alkohol pojawia się coraz częściej - staje się wyznacznikiem udanego spotkania. Często są oni inicjatorami picia w grupie, duszami towarzystwa - napełniają kieliszki, przygotowują drinki, zachęcają do picia niezdecydowanych. Alkohol staje się częścią rytuałów: po męczącym dniu, czy tygodniu pracy, dla odprężenia, zniwelowania stresu. Kiedy przed weekendem ogarnia przyjemne podniecenie na myśl o bezkarnym piciu, to znak, że problem narasta. Wówczas kac nie zniechęca, a w domu czekają już preparaty na „dzień po”.

Na tym etapie osoba uzależniona odbiera często sygnały od najbliższych, że utraciła zdolność kontrolowania ilości wypijanego alkoholu. Niestety zazwyczaj bagatelizuje te objawy, padają słowa: mam mocną głowę, zawsze mogę przestać, to tylko piwo, każdy się czasem musi napić. W końcu standardem stają się „szewskie poniedziałki” w pracy, jazda pod wpływem alkoholu, coraz większe ilości wypijanego alkoholu. Nie potrzeba już ani pretekstu, ani towarzystwa do picia. Nawet po dłuższej przerwie osoba uzależniona wraca do alkoholu. W naszej kulturze alkohol pojawia się często, Polacy „słyną z mocnej głowy”, dlatego granica pomiędzy zabawą a alkoholizmem wydaje się płynna. Dodatkowo alkoholik dla udowodnienia, że nie ma problemu, potrafi powstrzymać się od picia przez pewien czas, albo odmówić alkoholu w sytuacji towarzyskiej. Te krótkotrwałe sytuacje mają uśpić czujność rodziny i znajomych, ale tak naprawdę nie zmieniają sytuacji uzależnionego. O alkoholizmie z całą pewnością można mówić na podstawie pewnych symptomów:


Leksykon wiedzy

Majaczenie alkoholowe

Majaczenie alkoholowe to stan zagrożenia życia, wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Tradycyjnie pacjenci z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych. Majaczenie alkoholowe cechuje się wyjątkowo dużą śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u pacjentów bez innych obciążeń.

Więcej

Upojenie alkoholowe

Upojenie alkoholowe (ebrietas simplex), które definiuje się także jako upicie zwykłe, przede wszystkim można poznać po zmianach zachowania (agresywność, euforia, smutek, labilność emocjonalna) oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej (bełkotliwa mowa, brak koordynacji ruchowej), co stanowi naturalną reakcję organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego na alkohol etylowy.

Więcej

Marskość wątroby

Przyczyny marskości wątroby są bardzo różnorodne i mogą współistnieć u danego pacjenta. W świecie zachodnim najbardziej powszechnymi przyczynami są przewlekłe nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Niezależnie od przyczyn, zwłóknienie często poprzedzone jest zapaleniem lub stłuszczeniem wątroby.

Więcej