Odtrucia poalkoholowe

U osoby przewlekle pijącej alkohol, lub spożywającej go w znacznych ilościach (każda osoba ma inną tolerancję i zmienia się ona z czasem dla każdego pacjenta) występują objawy przewlekłego zatrucia alkoholem. Po zaprzestaniu picia lub znacznego ograniczenia ilości przyjmowanego alkoholu objawia się Alkoholowy Zespół Abstynencyjny. Podczas spożywania alkoholu w organizmie dochodzi do wytwarzania szeregu toksyn.

Alkohol poprzez silne działanie moczopędne prowadzi do nasilonych zaburzeń wodno-elektrolitowych, braku wody, jonów potasu, magnezu, sodu, witamin (głównie grupy B). Alkohol zaburza metabolizm prawie wszystkich narządów. Najbardziej narażone są: nerwy obwodowe, mózg, wątroba, serce, nerki, trzustka, mięśnie. W dużych stężeniach alkohol działa bezpośrednio jako toksyna.

Zabieg odtrucia poalkoholowego (detox poalkoholowy, detoksykacja alkoholowa) jest wykonywany w domu pacjenta pod ścisłym nadzorem lekarskim. Ma on na celu przerwanie ciągu alkoholowego i usunięcie uciążliwych dla pacjenta , a niejednokrotnie groźnych dla jego zdrowia i życia, objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego lub zatrucia alkoholem etylowym.

Podczas zabiegu usuwane są także niebezpieczne toksyny pochodzące z przemiany alkoholu. Odtrucie alkoholowe polega na podaniu indywidualnie dostosowanych dla chorego płynów i leków - uzupełnieniu niedoborów wodno-elektrolitowych oraz suplementacji potasu, magnezu, sodu, witamin. W części przypadków podaje się także leki uspokajające oraz inne, wspomagające proces detoksykacji organizmu z alkoholu.

Pacjent otrzymuje fachową poradę oraz zalecenia co do postępowania przez następne dni, aż do pozbycia się objawów. Uspokojenie chorego, wyjaśnienie na czym polega problem, usunięcie najbardziej niebezpiecznych i przykrych objawów, pokierowanie dalszą diagnostyką i leczeniem – to równie istotne cele tego zabiegu.

Ważne jest aby ocena nasilenia objawów oraz sam zabieg odtrucia alkoholowego był wykonywany przez osobę z doświadczeniem - kompetentnego lekarza znającego możliwy przebieg AZA. Gwarantuje to prawidłowy i bezpieczny przebieg detoksykacji.

Implatnacja Disulfiramu (Esperal)

Wszczepienie Disulfiramu odbywa się w znieczuleniu miejscowym - podskórnie umieszcza się 8 - 10 tabletek, w zależności od wagi pacjenta. Jego skuteczność utrzymuje się przez około 12 miesięcy. Zabieg taki może się odbyć jedynie za wiedzą i zgodą pacjenta i po zapoznaniu go z konsekwencjami stosowania Disulfiramu.

Więcej


Dojazd do pacjenta

W skład zespołu lekarskiego wchodzą lekarze z bogatym doświadczeniem w zajmowaniu się odtruciami alkoholowymi i detoksem poalkoholowym. Zespół lekarski działa na terenie czterech dużych województw: mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Zapewniamy bezpłatny dojazd do Pacjenta na terenie miast: Warszawa, Radom, Łódź, Płock, Kielce, Lublin i wielu innych. Sprawdź!

Więcej


Leksykon wiedzy

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z poszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Nierzadko jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Około 30% krwotoków jest śmiertelnych. Śmierć chorego następuje zarówno z powodu utraty krwi, jak i na skutek śpiączki wątrobowej.

Więcej

Zespół drugiego dnia

Najczęstszymi dolegliwościami towarzyszącymi zespołowi dnia drugiego (kacowi) są ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, apatia, trudności z koncentracją, problemy ze snem, osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych (drgawki, zaburzenia równowagi), przygnębienie i rozdrażnienie. U wielu osób cierpiących na kaca występuje wstręt przed wypiciem lub wąchaniem alkoholu.

Więcej

Upojenie alkoholowe

Upojenie alkoholowe (ebrietas simplex), które definiuje się także jako upicie zwykłe, przede wszystkim można poznać po zmianach zachowania (agresywność, euforia, smutek, labilność emocjonalna) oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej (bełkotliwa mowa, brak koordynacji ruchowej), co stanowi naturalną reakcję organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego na alkohol etylowy.

Więcej